11.-17.2. 2018
Festival nového cirkusu v Praze

CIRCUS KATOEN & HISASHI WATANABE

Užijte si dvě představení mezinárodních umělců v průběhu jednoho večera! Představí se mladí umělci z dua Circus Katoen a japonský performer Hisashi Watanabe.

Circus Katoen
As Heavy As it Goes

Dvojice mladých umělců Willem Balduyck a Sophie van der Vuurst de Vries se potkala během studia na cirkusové škole Codarts Rotterdam, od té doby vystupují jako Circus Katoen. V představení Tak těžké, jak to je zkoumá Circus Katoen různé aspekty fyzické práce. Hmotnost pro ně ostatně vždy byla klíčovým prvkem, především pak při práci s rovnováhou obou těl. V představení groteskním způsobem rozpracovávají tento prvek pomocí osmnácti těžkých pytlů, za jejich pomoci se snaží znovu definovat své cirkusové techniky.

Circus Katoen je laureátem CircusNext pro rok 2015/2016.

Umělecký kouč: Geert Belpaeme
Fyzická podpora: Kitt Johnson
Umělecká podpora: Sebastian Kahn
Světelný design: Kris Van Oudenhove
Scéna: Rinus Samyn a Lorelinde Hoet
Místo konání: Ponec - divadlo pro tanec, Husitská 899/24A, 130 00 Praha 3
Délka: 45 min + 15 min
Jazyk: English Friendly

Dommelhof, Neerpelt, Belgique, Novembre 2015.

Présentation du projet As heavy as it goes (working title) de la Compagnie Circus Katoen (BE) et les artistes Willem Balduyck (BE), Sophie Van der Vuurst de Vries (NL)  pendant la semaine des présélections Circus Next. 

La plateforme CircusNext permet aux artistes de se faire connaître des professionnels du spectacle vivant (programmateurs, coproducteurs, institutionnels…), notamment à l’occasion des sélections et des présentations publiques. Le cœur du dispositif est l'artiste en tant qu'auteur. Il s'agit de former, au niveau européen, une infrastructure durable pour le développement des nouvelles écritures contemporaines circassiennes et la professionnalisation des auteurs émergents via des rencontres avec l’ensemble des acteurs du secteur : professionnels du spectacle vivant (artistes, centres de création, structures de production, lieux de diffusion), médias, institutions publiques, partenaires privés et publics.
CircusNext est un projet de coopération conçu et organisé par un ensemble de partenaires européens, chacun accueillant une partie des activités (résidences, sélections, présentations publiques, laboratoires, etc.) et finançant conjointement les bourses d’aide à l’écriture.

Hisashi Watanabe
Inverted Tree

Hisashi Watanabe se objevil na japonské scéně jako malý zázrak, který úspěšně překračuje hranice mezi současným tancem, pohybovým divadlem a žonglováním. Sám svému umění říká „pozemní žonglování“. S minimalistickým sólovým vystoupením „Obrácený strom“ slaví úspěchy nejen doma, ale i v zahraničí. Vůbec poprvé představí toto sólo, ve kterém nechává vyniknout svou jedinečnou akrobatickou flexibilitu, ale také žonglování, českým divákům. Sám Hisashi o představení říká:

„Když jsem byl malý, chodil jsem po čtyřech v noci po městě. Lezl jsem na ploty a tyče, skákal dolů a zadržoval dech, aby mě kolemjdoucí neobjevili. Přemýšlel jsem o tom, jak se dostat zpět z vrcholku evolučního stromu až ke kořenům. A teď se snažím být zvířetem v lidském těle. Myslím, že neotenie, tvar, který jsme získali během naší evoluce, schopnost udržet si řadu možností bez vyhranění se, nás nutí hledat a objevovat neznámé. Možná je to tolerance lidského druhu, která dokáže zachovat nedůležité prvky.“

Po představení 16.2. 2018 následuje  ve foyeur divadla neformální diskuse s umělci. Moderuje Veronika Štefanová, ČRo Vltava.

watanabe-3

Comments are closed.

Cirkopolis 2016