16.2. – 20:00 / 17.2. 20:00 – Divadlo Ponec

ANECKXANDER je sólem na minimalistické scéně pro jedno akrobatické tělo, hrst pečlivě vybraných předmětů a tří variací na skladbu autora Arvo Pärta. Alexander/Aneckxander balancuje na tenké hranici tragédie a komedie a přepisuje autobiografii vlastního těla: ze subjektu na objekt a hmotu. Výsledkem je syrový autoportrét, ve kterém odhaluje své tělo a zároveň se snaží uniknout zvědavým očím těch, kteří se na něj dívají.

Alexander Vantournhout a Bauke Lievens se setkali v roce 2011. Po počátečním zděšení z velmi vyhraněných názorů toho druhého se nakonec rozhodli pro vzájemnou spolupráci v roce 2014. ANECKXANDER je tedy faux solo. Představení je výsledkem intenzivního dialogu, ve kterém je Alexander na jevišti a Bauke v kulisách. S krátkou work-in-progress verzí ANECKXANDER byli zvoleni laureáty 2014 CirkusNext.

Doporučená věková hranice: 15+

Délka představení: 50 min

16.2. po představení bude následovat diskuze s tvůrci.

Autoři: Alexander Vantournhout & Bauke Lievens

Účinkuje: Alexander Vantournhout

Dramaturgie: Bauke Lievens

Dramaturgická spolupráce: Dries Douibi, Gerald Kurdian

Konzultace: Geert Belpaeme, Anneleen Keppens, Lore Missine, Lili M. Rampre, Methinee Wongtrakoon

Spolupráce s Bauke Lievens v souvislosti s výzkumným projektem Between being and imagining: towards a methodology for artistic research in contemporary circus financovaného fondem na výzkum KASK School of Arts, Gent (BE).

Projekt podpořen programem Circus Next ( European scheme coordinated by Talents Cirque Europe, funded with support from the European Commission).

Producent : NOT STANDING asbl / Beversesteenweg 78, 8800 Roeselare (BE)

Koprodukce : Circus Next, Les Subsistances Lyon (FR), Festival PERPLX Kortrijk-Marke (BE), Festival novog cirkusa Zagreb (HR)

Rezidence: Kunstencentrum Vooruit Gent (BE), Circuscentrum Gent (BE), CC De Warande Turnhout (BE), Festival PERPLX Kortrijk-Marke (BE), Centro Cultural Vila Flor Guimarães (PT), Les Migrateurs Strasbourg (FR), Subtopia Norsborg (SE), CC De Spil Roeselare (BE), La Brèche Cherbourg (FR), Les Subsistances Lyon (FR), STUK Leuven (BE)

Projekt vznikl ve spolupráci: Province of West Flanders, the Flemish Government, Circus Next

BIO

Alexander Vantournhout (Roeselare, 1989) studoval současný tanec na P.A.R.T.S. (Performing Arts and Research Studios, Brusel) a jednokolku na ESAC (Ecole Supérieure des Arts du Cirque, Brusel). Jako herec pracoval s Rolfem Alme (NO), zakladatelem Norské divadelní akademie ve Fredrickstadtu (NO), a kromě zaměření na vlastní práci také přednáší na ESAC a ACAPA (Academy for Circus and Performance Art, Tilburg, NL). Vytvořil řadu sólových představení včetně Caprices (2014), večera plného choreografických sól a pocty hudbě Salvatore Sciarrina, a Don’t run away, John (2012), představení s Niko Hafkenscheid (hudebník Meg Stuart, Kopergietery…). V roce 2014 se Alexander spojil s Haraldem Austbo (Heimat, Skagen) a dále rozvíjel svůj zájem o improvizaci. Jejich nejnovější spolupráce se nazývá WAK (2014).

Bauke Lievens (Ghent, 1985) pracuje jako dramaturgyně pro různé cirkusové, taneční a divadelní soubory. V minulosti spolupracovala mimo jiné s Cie Un Loup pour l'homme (FR), Kaori Ito / Les Ballets C de la B (JAP/BE) a mladou divadelní skupinou v Ghentu Tibaldus en andere hoeren. Studovala divadelní vědu v UGentu a filozofii současného umění na Universitat Autónoma de Barcelona (ES). Bauke pracuje jako lektorka a výzkumnice v oddělení činohry KASK School of Arts (Gent). V současné době pracuje na čtyřletém výzkumném projektu na KASK School of Arts a zkoumá metody uměleckého výzkumu zaměřeného na tvorbu současných cirkusových představení. Bauke se nedávno stala členkou nové redakční rady Etcetera.

VIDEO

Sdílet: